Name

Location

Aboriginal and Torres Strait Islander Legal Service (Qld) Ltd

Teleconference—March

Aboriginal and Torres Strait Islander Strategic Directions Steering Committee, NSW Police Force

Dubbo—February

Aboriginal Coordination Team, NSW Police Force

Sydney—April

Aboriginal Employment Programs Unit, NSW Police Force

Teleconference—March

Aboriginal Family Violence Prevention and Legal Service Victoria

Melbourne—April

Aboriginal Interpreter Service

Darwin—March

Aboriginal Legal Rights Movement

Adelaide—August

Aboriginal Legal Service (NSW/ACT)

Sydney—March

Aboriginal Legal Service of WA

Perth—March

ACT Government, Department of Justice

Canberra—August

ACT Law Reform Advisory Council: Dr Lorana Bartels, Head of School of Law and Justice, University of Canberra; Justice John Burns, ACT Supreme Court; Chief Magistrate Lorraine Walker, ACT Magistrates’ Court; Martin Hockridge, Law Society of the ACT; David Heckendorf ; John Kalokerinos; Dr Fiona Tito Wheatland, Australian National University College of Law; Dr Helen Watchirs OAM, ACT Human Rights Commissioner

Canberra—August

ACT Law Society

Canberra—August

Amaroo Aboriginal and Torres Strait Islander Elders Justice Group: Mike Adam; Leila Savage (TSI); Bev Weatherall; Mervyn Weatherall; Lloyd Bealor; Roberta Stanley

Cairns—August

Associate Professor Thalia Anthony, Faculty of Law, University of Technology Sydney

Sydney—March

Zachary Armytage, Community Legal Centres NSW

Sydney—February and October

Australian Government, Attorney-General’s Department

Canberra—August

Australian Government, Education, Community Safety and Health Division, Department of the Prime Minister and Cabinet

Sydney—August

Australian Government, Indigenous Employment and Recognition Division, Department of the Prime Minister and Cabinet

Canberra—August

Australian National University: Darcy Therese Jackman; Judith Harrison; Sharon Payne; Professor James Stellios; Mary Spiers Williams; Associate Professor Asmi Wood

Canberra—August

Australians for Native Title and Reconciliation

Brisbane—March

Justice Robert Benjamin AM, Family Court of Australia

Sydney—April

Magistrate Paul Bennett, Aboriginal Sentencing Courts—Nunga Court

Adelaide—August

Magistrate Trevor Black

Thursday Island—August

Dr Harry Blagg, Faculty of Law, University of Western Australia

Perth—March

Dr Harry Blagg, Faculty of Law, University of Western Australia; Dr Victoria Hovane, Tjallara Consulting; Dorinda Cox, Nyungar woman

Sydney—December

Hon. A/Judge Jennifer Boland AM, Deputy President and Head—Occupational Division, NSW Civil and Administrative Tribunal

Sydney—June

Professor Stephen Bottomley FAAL, Professor and Dean, Australian National University

Canberra—August

Sean Brennan, Associate Professor and Director, Gilbert + Tobin Centre of Public Law, University of New South Wales

Sydney—November

Brisbane Murri Elders Community Justice Group

Brisbane—March

Justice Robert Bromwich SC, Federal Court of Australia

Sydney—September

Josephine Cashman, Riverview Global Partners

Sydney—March

Russel Cavanagh, Mid North Coast Community Legal Centre and Legal Aid

Sydney—February

Central Australia Women’s Legal Service

Alice Springs—March

Central Australian Aboriginal Legal Aid Service

Alice Springs—March

Central Land Council

Alice Springs—March

Criminal Lawyers Association of the Northern Territory

Alice Springs—March

Danila Dilba Health Service

Darwin—March

Developmental Disability WA

Teleconference—April

Judge Roger Dive, Senior Judge, Drug Court of NSW

Sydney—March

Drug and Alcohol Services Association NT

Alice Springs—March

Peter Dwyer, Barrister

Sydney—April and August

Nick Eakin, Jawun General Manager, Regions s

North Avoca—October

Helen Eason, Women’s Justice Networks

Sydney—November

First Nations Deaths in Custody Watch Committee

Perth—March

First Peoples Disability Network Australia

Sydney—October

The Hon Robert French AC

Perth—March

Superintendent Luke Freudenstein APM, Local Area Commander, Redfern Local Area Command

Sydney—June

Carol Garlett, Cultural Advisor, Strategic Capability and Review Division, Department of Corrective Services WA

Teleconference—April

Sean Gordon, CEO, Darkinjung Local Aboriginal Land Council

Teleconference—June

Chief Justice Michael Grant, Supreme Court NT, and Chief Judge Dr John Lowndes, NT Local Court

Darwin—March

Judge Paul Grant, County Koori Court of Victoria and Terrie Stewart

Melbourne—April

Dr Jillian Guthrie, National Centre for Epidemiology and Population Health, Australian National University College of Health and Medicine

Sydney—October

Justice Hilary Hannam, Family Court of Australia

Sydney—October

Judge Graeme Henson, Chief Magistrate, NSW Local Court

Sydney—April

Sarah Hopkins, Chair, Just Reinvest NSW

Sydney—March and October

Dr Jackie Huggins AM, Co-Chair of National Congress of Australia’s First Peoples

Sydney—August

Indigenous Caucus: Aboriginal Legal Services NSW/ACT; Legal Aid ACT; Beryl Women Inc; ACT Corrective Services; ACT Health; ACT Justice and Community Safety Directorate

Canberra—August

Indigenous Lawyers Association of Qld

Brisbane—March

Andrew Jackomos, Commissioner for Aboriginal Children and Young People Victoria

Teleconference—May

Judge Peter Johnstone, President, Children’s Court of NSW

Sydney—March

Just Reinvest NSW; Maranguka Justice Reinvestment Project; Bourke stakeholders

Bourke—July

Justice Health & Forensic Mental Health Network

Sydney—October

Koori Caucus, Victorian Aboriginal Justice Forum

Melbourne—April

Professor Marcia Langton AM, Faculty of Medicine, University of Melbourne

Melbourne—April

Chief Magistrate Peter Lauriston and Deputy Magistrate Jelena Popovic, Magistrates’ Court of Victoria

Melbourne—April

Law Society of NSW

Sydney—March

Law Society of WA

Perth—March

Legal Aid ACT

Canberra—August

Legal Aid NSW

Sydney—March

Legal Aid NSW, Criminal Law Group

Sydney—May

Legal Aid Queensland

Brisbane— March

Legal Services Commission of SA

Adelaide—August

Legislation Policy and Programs Branch, Justice and Community Safety Directorate ACT

Teleconference—May

Mr Amos Lewin, Coordinator, Thursday Island Justice Committee; Chris White; Dorothy (Aunty); Riley (Uncle); Ivy (Aunty); Jennifer (Aunty)

Thursday Island—August

Making Justice Work Alliance

Darwin—March

Iri Mako, Manager—Mau Te Rongo, Justice Services MUMA, Auckland, New Zealand

Teleconference—July

Mayor Vonda Malone, Torres Shire Council

Thursday Island—August

Chief Justice Wayne Martin AC, Supreme Court of WA

Perth—March

C’Zarke Maza, Aboriginal and Torres Strait Islander Legal Service (Qld) Ltd

Thursday Island—August

Tony McAvoy SC, Frederick Jordan Chambers, Sydney

Sydney—September

Rick McGarry, Australian National University

Sydney—December

Dr Hannah McGlade, Senior Indigenous Research Fellow, Curtin University

Sydney—April

Will McGregor, Chief Executive Officer, Bush Mob

Alice Springs—March

Alister McKeich, Senior Project Officer, Royal Commission and Specialist Projects, Victorian Aboriginal Legal Service

Sydney—August

Commissioner James McMahon, Corrective Services WA

Perth—March

The Miranda Project

Sydney—February

Charlie Mundine

Sydney—March

Warren Mundine AO

Sydney—April

National Land Council

Darwin—March

Neighbourhood Justice Centre, Magistrates’ Court of Victoria: Magistrate David Fanning; Cameron Wallace; Kylie Smith

Melbourne—April

New Zealand Police and New Zealand Ministry of Justice

Sydney—October

Acting Police Commissioner Nicholls, NT Police

Darwin—March

Judge Stephen Norrish, District Court of NSW

Sydney—March

North Australian Aboriginal Family Legal Service

Darwin—March

North Australian Aboriginal Justice Agency

Darwin—March

Northern Territory Government, Department of the Attorney-General and Justice

Darwin—March

NSW Bar Association

Sydney—March

NSW Law Reform Commission

Sydney—March

NSW Sentencing Council

Sydney—February

NT Correctional Services

Darwin—March

NT Legal Aid Commission

Darwin—March

Office of Probation and Parole

Thursday Island—August

Office of Public Prosecutions, Victoria

Melbourne —April

Office of the Director of Public Prosecutions, NSW

Sydney—February

Office of the Director of Public Prosecutions, NT

Darwin—March

Office of the Director of Public Prosecutions, Queensland

Brisbane —March

Office of the Director of Public Prosecutions, WA

Perth—March

Cheryl Orr, Lawyer

Sydney—May

June Oscar AO, Aboriginal and Torres Strait Islander Social Justice Commissioner, Australian Human Rights Commission

Sydney—May and August

Noel Pearson, Cape York Institute for Policy and Leadership

Teleconference—May

Judge Derek Price AM, Chief Judge of the District Court of NSW

Sydney—March

Queensland Police

Brisbane—March

Queensland Police Services

Thursday Island—August

Queensland Sentencing Advisory Council

Brisbane—March

Commissioner Mark Rallings, Corrective Services Queensland

Brisbane—March

Reconciliation Australia

Sydney—October

Redfern Legal Service

Sydney—March

Peter Reeves, Developing Leaders Aboriginal Corporation, Peninsula Community Centre

Woy Woy—October

Joanne Selfe, Project Officer, Ngara Yura Program, Judicial Commission of NSW

Sydney—October and November

Commissioner Jan Shuard PSM, Corrective Services Victoria and Aboriginal Programs Unit, Victorian Department of Justice

Melbourne—April

Dr Dubravka Simonovic, UN Special Rapporteur on Violence against Women

Teleconference—February

Sisters Inside

Brisbane—March

South Australia Government, Department for Correctional Services and Attorney-General’s Department

Adelaide—August

Betty Stefanovic, Community Corrections Bourke

Sydney—August

Supreme Court of Victoria: Chief Justice Marilyn Warren AC; Justice Stephen Kaye; Claire Downey

Melbourne—September

Tangentyere Council

Alice Springs—March

Maureen Tangney , Civil Justice Strategy, NSW Department of Justice

Sydney—March

Victoria Tauli-Corpuz, UN Special Rapporteur on the rights of indigenous peoples

Sydney—March

Brendan Thomas, Deputy Secretary, NSW Department of Justice

Sydney—March

Tjabal Centre, Auntie Anne Martin & Indigenous Students, Australian National University

Canberra—August

Top End Women’s Legal Service

Darwin—March

Torres Strait Island Magistrates’ Court Stakeholders

Thursday Island—August

Torres Strait Regional Authority (TSRA)

Thursday Island—August

Shane Tremble, General Manager, Endeavour Drinks Group

Sydney—May

University of New South Wales Roundtable: Emeritus Professor David Brown; Professor Chris Cunneen; Professor Luke McNamara; Melanie Schwartz; Julie Stubbs

Sydney—March

Victoria Police

Melbourne—April

Victorian Aboriginal Legal Service & National Aboriginal and Torres Strait Islander Legal Services

Melbourne—April

Victorian Adult Parole Board: Peter Webster; Aunty Pam Pederson; Uncle Kevin Coombs OAM; Uncle Glenn James OAM

Melbourne—September

WA Bar Association

Teleconference —April

WA Police

Perth—March

Dr Don Weatherburn PSM, NSW Bureau of Crime Statistics and Research

Sydney—February

Rick Welsh, Men’s Health Information and Resource Centre, Western Sydney University

Sydney—March and May

Michael West, Metro Land Council and Trent Shepherd, Federal Circuit Court of Australia

Sydney—April

Western Australia Government, Department of the Attorney General

Perth—March

Wirringa Baiya Aboriginal Women’s Legal Centre

Sydney—March

Women’s Justice Network (formerly WIPAN)

Sydney—April

Pauline Wright, President, Law Society NSW

Sydney—March and September

Judge Dina Yehia, District Court of NSW

Sydney—March

Youth Justice, Department of Justice Queensland

Brisbane—March