Professor Helen Rhoades was appointed as ALRC Commissioner from 1 October 2017 to lead the Review into the Family Law System. She was Acting President of the Australian Law Reform Commission between 31 October 2017 and 9 January 2018.

Professor Rhoades is on leave from her position as Professor of Law at Melbourne University, where she has been based since 1994. Professor Rhoades is a co-Convenor of the Family and Children’s Law Research Group and a Member of the Research Committee at Melbourne Law School. Between 2010 and 2016, she was Chair of the Family Law Council and between 2010 and 2013, a Member of the National Advisory Board, Family Law Section of the Law Council of Australia. Since 2011, she has been on the Editorial Board of the Australian Journal of Family Law.

Professor Rhoades has written extensively on the family law system. Her publications include two edited collections on Family Law, Vulnerably Children and the Law: International Perspectives on Challenges to Child Welfare, Child Protection and Children’s Rights (Jessica Kingsley, London: 2012) co-edited with R. Sheehan and N Stanley and Law and the Family (Ashgate, 2006), co edited with S. B. Boyd. Professor Rhoades has also authored many journal articles on family law including: ‘Another Look at Simplifying Part VII’ (2014) 28 Australian Journal of Family Law 114-141 co-authored with N. Lewers, J. Dewar and E. Holland, ‘Can Part VII of the Family Law Act do what is asked of it?’ (2014) 4 Family Law Review with J. Dewar and N. Lewers, ‘Developing a consistent message about children’s care needs across the family law system’ (2013) 27 Australian Journal of Family Law with G. Sheehan and J. Dewar, ‘The Helping Court’: Exploring the Therapeutic Justice Origins of the Family Court of Australia’ (2011) 2(1) Family Law Review, and ‘Mandatory mediation of family disputes: Reflections from Australia’ (2010) 32 Journal of Social Welfare and Family Law.

Professor Rhoades was admitted to practice as a Barrister and Solicitor of the Supreme Court of Victoria, and entered in the Register of Practitioners at the High Court of Australia, in April 1994. 

Published on 25 September 2017. Last modified on 5 November 2018.